کودک در مسافرت

کودک در مسافرت

 

والدینی که از سفر خاطرات خوشی به یاد دارند، همیشه در پی یافتن فرصت هایی هستند تا فرزندانشان را نیز به سفر ببرند. زیرا سفر امکانی برای دیدار و زندگی در محیطی جدید، یادگیری، استراحت و ملاقات و تماس با افراد جدید است. کودکان می توانند همسفران چالش برانگیزی باشند. این مقاله حاوی نکاتی درباره سفر کردن با کودکان است.

 

 

 

در مسافرت با کودک واقع بین باشید

بازدید از سه موزه و چهار مکان تاریخی در یک روز، برای کودک خردسال برنامه ای غیر عملی است. او نمی تواند با چنین برنامه فشرده و خسته کننده ای کنار بیاید. برنامه ریزی برای فعالیت های زیاد، به علت همراه داشتن کودکان خردسال و کند بودن روند حرکت و عمل آنها، مشکل است. برنامه سفر و بازدیدهای بلندپروازانه و غیر عملی که هرگز امکان انجام آنها وجود ندارد، می تواند در تمام اعضای خانواده احساس تنش، خستگی و نومیدی ایجاد کند.

یک استراتژی کارآمد، برنامه ریزی بازدیدها و سایر اهداف سفر، در ساعات پرانرژی کودکان است. برای اغلب کودکان، این بازدیدها، اولین چیز در صبح هستند. به عنوان اولین کار در صبح می توان بازدید از موزه هایی را تدارک دید که برنامه های جالبی نیز برای کودکان داشته باشند.

 

 

برنامه ها باید با توجه به دامنه متغیر توجه کودک طراحی شود. گردشی در پارک ممکن است بیش از مدت پیش بینی شده به طول بیانجامد، زیرا کودک به نوشیدن جرعه ای آب از هر شیر آب آشامیدنی موجود در پارک علاقه پیدا می کند و به انجام آن اصرار می ورزد. گاهی باید یک بعدازظهر خوشایند و مطبوع را، به علت خستگی و بی حوصلگی کودک، در یک تریای خیابانی به پایان رساند.

استراحت های مکرر برای کودک را در برنامه روزانه خود بگنجانید تا او خسته و گرسنه و کج خلق نشود. به یادماندنی ترین خاطره سفر برای کودک ممکن است گردش در پارک و دانه دادن به اردک ها یا نشستن روی نیمکت و لیس زدن بستنی باشد. توجه داشته باشید کودک زمان کافی برای فعالیت های روزمره مثل بازی در پارک، شنا و قدم زدن در اختیار داشته باشد. یکی از مزایای رفتن مکرر به پارک و زمین بازی، فرصت هایی است که برای ملاقات با سایر والدین پیش می آورد. این هم صحبت ها و دوستان جدید می توانند بهترین و مناسب ترین رستوران ها و مکان های جالب توجه برای کودکان و نیز تمام افراد خانواده را به شما معرفی کنند.

 

 

امنیت همه جانبه کودک در سفر

رفتار کودکان به هنگام دور بودن از خانه ممکن است به گونه ناخوشایندی تغییر کند. برای آنان دوری از احساس امنیت خوشایندی که اشیا و برنامه های روزانه آشنا به وجود می آورد، مشکل است. والدین می توانند در زمینه های گوناگون احساس بسیار بسیار مبرم کودک، یعنی همسانی و ثبات را برای او فراهم کنند.

تغذیه یک زمینه کلیدی است. کودک ممکن است در سفر با غذاهای جدید زیادی رو به رو شود. خانواده ممکن است به دفعات و بیش از حد معمول در رستوران های مختلف یا منازل دوستان و آشنایان غذا صرف کند. در صورت امکان، صرف گاه به گاه غذا در یک رستوران زنجیره ای آشنا برای کودک می تواند آرامش بخش باشد.

زمان خواب یک معیار و مسئله مهم دیگر در طول روز است. در طول تعطیلات، ممکن است به کودک اجازه داده شود بیش از حد معمول بیدار بماند. در سفر به علت وجود برنامه های فشرده و تلاش برای انجام آنها، خواب نیمروزی کودک، ممکن است نادیده گرفته شود. این افزایش فعالیت همراه با کاهش زمان خواب ممکن است به زود خشمی و بدخلقی کودک منجر شود. در سفر نیز لازم است کودک به اندازه کافی بخوابد. نگرشی دوباره به برنامه عادی زمان خواب شب، در آرام شدن و به خواب رفتن کودک، به او کمک می کند. وجود یک چراغ خواب در اتاق، زوایا و گوشه و کنار تاریک اتاق نا آشنا را روشن می کند و به کودک آرامش می بخشد.

 

 

همراه بردن چند شیء آشنا از منزل نیز در آرامش بخشیدن به کودک مفید است. این اشیا ممکن است وسایل مورد علاقه کودک مانند خرس پشمالو، یک پتوی کودکانه، چند جلد کتاب یا اسباب بازی های کوچک باشد. هنگام آماده کردن چمدان از کودک بخواهید کنار شما باشد. از او بخواهید لباس یا مایوی مورد نظرش را انتخاب کند تا همراه ببرید. در مقصد با مشاهده این اشیای آشنا، کودک احساس خوشایند باز پیوستن را تجربه خواهد کرد.

در سفر رقابت و چشم و هم چشمی بین خواهران و برادران افزایش می یابد. چون کودکانی که معمولا زمان زیادی را در منزل با یکدیگر نمی گذرانند، ناگهان در یک اتاق کوچک همنشین دائمی یکدیگر می شوند. یکی از راه های مقابله با این مشکل، جدا کردن گاه به گاه کودکان از یکدیگر است. مثلا در طول مدتی که یکی از والدین کودک کوچکتر را به پارک می برد، کودکان بزرگ تر می توانند همراه با والد دیگر از تماشای یک موزه لذت ببرند. این فرصت، موقعیت خوشایند و زیبایی برای ایجاد روابط و تعامل فردی برای والدین ایجاد می کند.

  • تاریخ ارسال: ۳۱ تیر ۹۸
  • تعداد نظرات: بدون نظر
  • نویسنده : سردبیر